SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Bjärreds Innebandyklubb
Passar först och skjuter sen
DJ 18

Bjärreds IBK F06/08-2
7 - 3
Malmö FBC F06-08
Bjärreds IBK F06/08-27 - 3Malmö FBC F06-08

  INFORMATION
  REFERAT

Matchstart:ons 14 december, 20:15
Plats:Bjärehovhallen
Serie:Pantamera Flickor B   Tabell >>
Samling:19:15, Bjärehovshallen
Aktivitetsinfo: Hemmamatch i Flickor B-serien mot Malmö FBC.

Svara på kallelsen snarast.
Inget svar vid deadline = Kommer ej.

Samling: Bjärehovshallen kl 19:15
Sekretariat enligt schemat: Linn + Elin H

Ta med matchkläder, skor, klubba, glasögon och vattenflaska.

Ta ut örhängen och sätt upp långt hår.

Matchen startar kl 20:15 och tar ca en timme.
Malmö FBC hemma
2022-12-17 00:22

Hemmamötet mot Malmö FBC mitt i kalla december. Efter en skakig första period ryckte vi upp oss och vände och vann genom 6 raka mål i andra och tredje perioden så att segern till slut kunde skrivas till 7-3.

Malmö mötte vi i en träningsmatch i inledningen av säsong och då blev det förlust. Nu skulle vi ta revansch, och med ordinarie lag borde möjligheterna vara stora. När matchen närmade sig blev det flera återbud pga sjukdom och ett tag såg det väldigt tunnt ut i truppen. Som tur är har vi många duktiga spelare och till slut fick vi ändå ihop drygt två fulla femmor. 

 

Vi började bra i första perioden, skapade några bra lägen och tog ledningen när Annabel gjorde ett klassiskt innebandymål genom att vända runt i fickan, båga in och lägga ett välplacerat dragskott i bortre sidan på målet. En stund senare snappade en av deras bättre spelare upp en tveksam pass från oss och kunde kvittera. Efter det var det som att självförtroendet rasade. Passninsspelet blev nervöst och tafatt. Vi tog flera dåliga beslut vilket gjorde att vi i princip skapade chanser åt Malmö. Det straffade sig såklart. Malmö kunde göra ytterligare två mål och vi låg under med 1-3 efter första perioden. 

 

I pausen fick det bli några väl valda ord från tränarna och vi var överrens om att här krävdes uppryckning och fokus för att komma upp i vad vi kan prestera normalt. Vi började stark och redan efter ett par minuter fick Annabell fram bollen till Linnea som fri mitt i slottet kunde vispa in en reducering till 2-3. Minuten senare lyfte Josse in kvitteringen från sin högerback-position efter hempass från Linn. Perfekt start och nu hade vi fått tillbaka både självförtroendet och spelet. Framför allt kom vi till många avslut. Innan halva perioden gått hade vi återtagit ledningen när Malmö bytte samtidigt som vi hade frilag i offensivt hörn. Linna uppfattade läget och sprang in i en lucka i höga slottet. En diagonalpass från Linnea och ett snabbt dragskott från Linna genererade vårt 4:e mål. Vi hade fortsatt bra tryck och skapade flest lägen. Malmö kom upp i ett par giftiga farligheter men Elise gjorde en stabil insats i målet och tog det mesta. Vid ett par tillfällen slank bollen förbi Elise, men bra målvakter har tur och Elise fick god hjälp av både stolpen och ribban. I slutet av perioden tog Malmö ut målvakten och spelade med 6 utespelare för att försöka kvittera. Hade vi varit uppmärksamma hade vi kanske kunnat göra något mål där. Nu blev det inget mål varken för oss eller Malmö, men Malmö hade inte riktig kontroll på bytena och i slutsekunden åkte de på en utvisning pga för många spelare på planen. Vi inledde därför tredje perioden med ett PP. Tyvärr spelade vi inte alls särskilt bra och skapade inte riktigt någon farlighet. Strax efter att Malmö blivit fulltaligt utökade vi dock ledningen när Olivia fick bollen i fickan på högerkanten och lade fram bollen till Linn som tog en löpning inåt bakom Malmös vänsterback och tryckte in bollen i bortre burgaveln. En stund senare fick Malmö en utvisning och nu spelade vi bättre i PP. Till slut hittade Linna fram med en diagonalpass till Linnea som tryckte upp ett hårt direktskott i nättaket. Nu gällde det bara att hålla fokus och fortsätta så skulle segern vara klar. Det lyckades vi med och när sedan Annabell gjorde sitt andra mål för dagen genom att återigen bryta in och lurigt tryckte in bollen i lågt vid första stolpen var saken klar. Malmö åkte dessutom på ytterligare en utvisning de sista två minuterna och då kunde vi enkelt spela av resterande tid.

 

Summerat så gör två bra perioder. Riktigt starkt att vi kan rycka upp oss efter en svag första period. Härligt att se så många avslut, både från backar och forwards, och att det ger resultat i målprotokollet. Vilka grymma tjejer vi har!


<< Tillbaka

 
 
Guldsponsorer
Samarbetspartner Sport
silver sponsorer
Bronssponsorer
Samarbetspartner