Bjärreds Innebandyklubb

Passar först och skjuter sen

Roger tar nästa steg.

2017-04-27 14:14
När Bjärreds IBK förra året startade ett damlag gjorde vi detta med stor entusiasm och glädje men utan rutin. Rutinen kom istället genom våra tränare och vår huvudtränare Roger Hansson. Roger har lång erfarenhet av att träna damlag och han har under året lärt klubben en hel del om seniorverksamhet på damsidan men även skapat ett bra damlag i Bjärred som förutom en härlig sammanhållning även har varit framgångsrika på planen och nästa år spelar i division 2.

Roger gjorde i veckan sin sista träning och kommer nu lämna Bjärred för att istället ta över Engelholm FBC damlag. Roger kommer dock inte att lämna Bjärred helt då ena dottern spelar kvar i laget så Roger får sitta vid sidan och kommentera sin fd kollega Jesper Steen som nu har det fulla ansvaret för damlaget i Bjärred.

Klubben vill tacka Roger för detta året och för den injektion och kunskap han har bidragit med som ger oss goda förutsättningar för ett framgångsrikt damlag även framåt. 

Nyhetsarkiv

Golvpoolen
Sparbanken
Andsjö
Nordic Juridik
Innebandyesset
Unihoc
Kanso
Ganthor
Kraftringen
BrockMilton
Novu
EY
Plus
Handelsbanken
Alfa Laval
Roses
Eksjöhus
Sydantenn
EkoEnergi
OVK Experterna
Klippans buss
Jacob
NW
Flugger
Bella
Pantamera

Guldsponsorer

Golvpoolen
Sparbanken
Andsjö
Nordic Juridik

Samarbetspartner Sport

InnebandyessetUnihocKanso

Silver sponsorer

Ganthor
Kraftringen
BrockMilton
Novu
EY

Bronssponsorer

PlusHandelsbankenAlfa Laval
Roses
Eksjöhus
Sydantenn
EkoEnergi
OVK Experterna
Klippans bussJacob

Samarbetspartner

NWFluggerBella
Pantamera